24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Досега самопопишани 143.755 граѓани од дијаспората

Досега самопопишани 143.755 граѓани од дијаспората

Translate (Eng):[gtranslate]

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека за 25 дена, откако започна самопопишувањето на македонските иселеници во странство, 143.755 граѓани ја искористиле можноста да се регистрираат во електронската апликација достапна на popis2021.stat.gov.mk и census2021.stat.gov.mk.

„Бројот на оние кои ја користат оваа можност да го потврдат своето потекло продолжува секојдневно и трендот е во нагорен раст“, велат од ДЗС.

Од таму ги повикуваат сите наши државјани кои по која било основа живеат или престојуваат во странство, имаат македонско државјанство и единствен матичен број на граѓанинот, да го остварат ова право.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -