11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаТутунот во Дебреште се откупува по мизерна цена од 65 денари..

Тутунот во Дебреште се откупува по мизерна цена од 65 денари..

Тутунарите од Дебреште се соочуваат со катастрофален откуп на тутунот

Во Дебреште добар дел од произведениот тутун остана неоткупен. Тутунарите од овој крај се жалат дека со продолжениот откуп, се откупува по 100 тони на ден, но по катастрофално ниска цена од само 65 денари за килограм.

-Срам и брука, пишуваа тутунарите од Дебреште на социјалните мрежи кои се жалат на големи одбитоци од 15 до 25 проценти од предадениот род. За нив голем проблем е и немањето на картони за да се подготви тутунот за откуп, па родот се уште им стои во балиња.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...