13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Д-р Чадиковски со апел: Доколку сте прележале корона, оставете му ја вакцината...

Д-р Чадиковски со апел: Доколку сте прележале корона, оставете му ја вакцината на некој што нема антитела

Translate (Eng):[gtranslate]

„Прележав Ковид-19 во јануари, со силна клиничка слика,имам доволно антитела,а денес требаше да се вакцинирам. Не се вакцинирав дека можам уште неколку месеци да бидам заштитен.Предајте ја вакцината на некој што нема антитела ако сте во иста ситуација,имате стекнат имунитет 4-6 месеци!!“, објави докторот.

Две и пол илјади граѓани ја примија првата доза Спутник на стартот на масовната имунизација во земјава. На располагање здравствените работници имаат 20 илјади од руската вакцина и доколку се продолжи со ова темпо, дозите ќе бидат употребени за 8 дена.

РЕКЛАМА

„Досега се вакцинирани речиси 13 илјади граѓани и освен два случаи на колапс кои не се поврзуваат со вакцината, други несакани ефекти нема, а девојката која имаше тромбоза е добра и денеска оди на домашно лекување“, информираше денес министерот за здравство, Венко Филипче.

- Реклами -