13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Се оди по планот: Пристигнаа нови 2.000 вакцини донација од Обединетите Арапски...

Се оди по планот: Пристигнаа нови 2.000 вакцини донација од Обединетите Арапски Емирати

Translate (Eng):[gtranslate]

Кинеските 2000 дози од Синофарм кои се донација од Обединетите Арапски Емирати, синоќа од Софија беа транспортирани до спортскиот центар „Борис Трајковски“ каде веќе се одвива масовната имунизација.

Со нив ќе бидат имунизирани граѓани согласно возрасните групри следејќи го планот за вакцинација што го утврди Министерството за здравство.

Денеска завршува вакцинирањето на критичните групи со вакцините на Спутник, кои пак беа донација од Србија.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -