34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев не ги примил колегите на Пауновски, в понеделник пак ќе му...

Заев не ги примил колегите на Пауновски, в понеделник пак ќе му чукнат на порти

Инспекторите и останатите вработени во Државниот пазарен инспекторат велат дека сè уште се без одговор од Кабинетот на премиерот Зоран Заев.

Тие во текот на вчерашниот ден започнаа со петиција, за која велат дека се собрани потписи од сите вработени, а побараа и итна средба со премиерот во врска со разрешувањето на директорот Стојко Пауновски.

– Она што е најважно е да ја постигнеме таа средба, до тогаш ни останува само да чекаме. Со собраните потписи и писмен допис во понеделник повторно ќе се обратиме до Владата со цел остварување на средба со премиерот на РСМ, која се надеваме дека ќе резултира со позитивен постигнат договор – велат од ДПИ за Телма.

Тие напоменуваат дека нема да одат на штрајк, туку преку законски начин ќе се обратат до Заев.

Од Владата, пак, за Телма велат дека не е пристигнато никакво барање до нив за средба со вработени на пазарната инспекција.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...