21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВладата разгледува мерки за намалување на цената за маслото за јадење- но...

Владата разгледува мерки за намалување на цената за маслото за јадење- но никако не може да се одлучи

Владата разгледувала предлог за финансиска поддршка на домашно производство на масло за јадење од сончоглед за домашен пазар, но засега од таму велат дека станува збор за разгледана информација без донесена одлука. Кога ќе има конкретни заклучоци и одлуки, велат дека ќе ја известат јавноста.

Претставници на владата единствено уверуваат дека ситуацијата се разгледува на терен, но дека тековите најмногу се должат на порастот на цените на светската берза. Во врска со покачувањето на цената на маслото за јадење, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, вели дека во извесна мера е оправдано поради светско движење на цените.

Во Македонија скокнаа трошоците за живот. Во март оваа година во споредба со истиот месец во 2020, трошоците на живот се зголемени за 2,1 отсто, а цените на мало за 2,6 проценти. Пораст на индексите на трошоците на животот во март 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележан најмногу кај маслото и маснотиите за 3.5 oтсто.

Од јуни минатата година, цените растат постојано, достигнувајќи раст од 22,9 проценти во февруари. Во споменатиот период цената на маслото за јадење се зголеми за цели 60,8 проценти, а на житарките за 29 насто.

Најголеми домашни производители на масло за јадење  во Македонија се велешки „Кристал“, штипскиот погон „Брилијант“ на „Витаминка“ и струмичката компанија „Ал-Макс“ која произведува зејтин под брендот „Бисер“.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...