24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Граѓаните исплашени: Не можеме да дојдеме до гробовите од кучиња скитници, за...

Граѓаните исплашени: Не можеме да дојдеме до гробовите од кучиња скитници, за што постои Лајка.

Translate (Eng):[gtranslate]

Граѓаните кои сакаат да ги посетат вечните почивалишта на најблиските тешко можат да стигнат до гробовите. Причината се големиот број на улични кучиња кои се собираат во скопските гробишта, а за кои градските служби немаат очи. Скопјанка, која денеска се обиде да стигне до гробното место на нејзин близок, вели не успеала од страв дека ќе биде нападната од огромното куче кое не сакало да се тргне.

Ѝ кажале дека вчера едно од кучињата нападнало постара жена на истите гробишта. Вели ни едно од кучињата немало ознака дека било заловено, стерилизирано или вакцинирано.

Скопјани година и половина беа без соодветна служба за справување со бездомните кучиња по затворањето на „Вардариште“. Градоначалникот Петре Шилегов долго го најавуваше новиот стационар, на истото место, а сега кога конечно е отворен – граѓаните не ја гледаат разликата.

РЕКЛАМА
- Реклами -