9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаАвстралијаAвстралија за првпат после пет месеци регистрираше 0 случаи на Ковид.

Aвстралија за првпат после пет месеци регистрираше 0 случаи на Ковид.

Австралија го регистрираше првиот ден без локални случаи на ковид-19 за првпат во речиси пет месеци.

Нула случаи беа регистрирани во период од 24 часа од 20 часот во петокот до 20 часот во саботата, нешто што првпат се случува од 9 јуни. Државата Викторија, епицентар на вториот бран на коронавирус во Австралија, регистрираше нула случаи втор ден по ред по 112 дена во карантин. Здравствените власти најавија дека рестрикциите може да бидат олеснети во наредните денови.

„Благодарност до сите наши неверојатни здравствени работници и пред сè до австралиските граѓани“, напиша на Твитер министерот за здравство Грег Хант.

Австралија има околу 27.500 заразени и 900 починати од ковид-19 од почетокот на пандемијата, многу помалку од многу други нации.

25-милионската земја имаше еден од најстрогите пристапи во борба против пандемијата и воведуваше карантини со најригорозни ограничувања.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...