22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаКабинетот на Црвенковски излезе со став за информацијата дека ќе формира нова...

Кабинетот на Црвенковски излезе со став за информацијата дека ќе формира нова партија

Од неговиот кабинет за Канал 5 само кусо одговорија дека поранешниот претседател останува на истиот став да не дава изјави во јавноста по било кое прашање. Сепак, неговиот наследник, претседателот на СДСМ, Заев, верува дека најавите за враќање на Црвенковски на политичката сцена се приказни и шпекулации.

-Претседателот Црвенковски не може да биде друго освен СДСМ, тоа ни е јасно на сите и затоа не верувам во вакви приказни кои што се пуштени во јавноста дека тој ќе формирал нова партија. Тоа не е точно, но дефинитивно треба да го прашате него. Тој е еден од основачите на СДСМ, беше премиер, претседател, наш општественик. Шпекулациите се присутни заради тоа што во Охрид се најавува нова листа од наши докажани социјалдемократи,истакна Зоран Заев – премиер и претседател на СДСМ.

Иако неколку години поранешниот претседател е далеку од очите на јавноста, во ноември минатата година го замрзна членството во СДСМ поради несогласувања со официјалните ставови на Заев и партијата за македонско-бугарските односи и историјата, за што оттаму му возвратија дека Црвенковски е историја.

Повлекување од заменик-претседателската функција во СДСМ неодамна најави и Шеќеринска, но со објаснување дека дава шанса за нови кадри, а дилеми во јавноста предизвика и разрешувањето на директорот на пазарниот инспекторат Стојко Пауновски, кој беше назначен на позицијата од владејачката партија.

Во пресрет на локалните избори пак во Охрид долгогодишни партиски активисти формираат независна листа во Советот на општината.

 

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...