30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаСветЕрдоган: Ќе го мобилизираме целиот свет против Израел

Ердоган: Ќе го мобилизираме целиот свет против Израел

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во одделни телефонски разговори со шефот на палестинската национална администрација Махмуд Абас и шефот на политичкото биро на движењето Хамас, Исмаил Ханије, најавил дека ќе стори сѐ што е во негова моќ да го мобилизира целиот свет, особено исламски, за да се запре како што рекол, теророт на Израел против Палестинците.

„Оценувајќи ги израелските напади во Ерусалим како терор, ја изразив (во разговорот со палестинските лидери) мојата остра осуда за овие подмолни напади што се навреда за совеста, не само на муслиманите, туку и на целото човештво. Нагласив дека ќе сториме сè за да го мобилизираме целиот свет, особено исламскиот, за да се стави крај на теророт и окупацијата“, напиша Ердоган на „Телеграм“.

Тој додаде дека Турција секогаш ќе биде на страната на палестинските интереси, ќе застане покрај своите палестински браќа и ќе ја заштити честа на Ерусалим.

Претходно, израелската армија донесе одлука за зголемување на присуството на границата со Појасот Газа, бидејќи во последно време продолжи ракетирањето од енклавата кон територијата на Израел.

Покрај тоа, конфликтите во источен Ерусалим траат веќе неколку дена.

Според податоците на Црвената полумесечина во Ерусалим, само минатата ноќ, 80 лица биле повредени во конфликтот меѓу Палестинците и израелската полиција.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...