18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаСветНападнат Ерусалим! Се слушаат сирени, погоден автомобил, евакуиран парламентот

Нападнат Ерусалим! Се слушаат сирени, погоден автомобил, евакуиран парламентот

По ултиматумот на Хамас во Ерусалим биле лансирани ракети, а тензиите се повеќе растат.

Израелскиот парламент е евакуиран по ракетирањето, а на границата со Газа Израел ја засилил безбедноста.

Сирените се слушаат во Ерусалим откако биле лансирани седум ракети на Израел од насока на Газа.

Набргу потоа одекнале детонации, по што се огласи и претставникот на военото крило на Хамас, Абу Обеид и потврди дека ракетните напади биле одговор на, како што рече, злосторството и агресијата што Израел ги прави во Ерусалим, објави АП.

„Ова е порака што непријателот мора добро да ја разбере“, рекол Обеид, заканувајќи се со нови напади доколку Израел повторно им нареди на своите безбедносни сили да упаднат во џамијата Ал Акса или да извршат протерување на Палестинците кои живеат во источен Еурслим.

Како што соопштила израелската војска, една ракета е пресретната, додека друга погодила цивилно возило на југот, а притоа полесно било повредено едно лице.

Хамас ја преземал одговорноста за нападот.

„Ситуацијата што настана поради најавата за протерување на палестинските семејства од источен Ерусалим предизвикува сериозна загриженост. Таквата акција е незаконска и е во спротивност со меѓународното хуманитарно право. Само поттикнува зголемување на тензиите”, предупреди Борел, а пренесе „Reuters“.

ИЗВОР ТОЧКА

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...