22 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Струмичанецот Џамбо Агушев, прогласен за крал на ромската музика во Бугарија...

Струмичанецот Џамбо Агушев, прогласен за крал на ромската музика во Бугарија…

Translate (Eng):[gtranslate]

Трубачот Џамбо Агушев и бугрската пејачка Роксана се избрани за крал и кралица на
ромската музика. Настанот се одржа на 8 април, во Кремиковци, Бугарија. Изборот е по повод 50-годишнината откако овој датум беше избран за Ден на Ромите.
„Пресреќен сум што ја добив оваа награда, посебно што е прв избор од овој тип“, рече
Џамбо за „Репортер“.


Музичарот неодамна ни изјави дека едвај чека да почне со концертите и настапите,
бидејќи поради пандемијата долго време не оди на турнеи..

РЕКЛАМА
- Реклами -