10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија Од 1-ви јуни најверојатно ќе можеме на отворено да шетаме без маски...

Од 1-ви јуни најверојатно ќе можеме на отворено да шетаме без маски…

Translate (Eng):[gtranslate]

Од 1 јуни маските нема да бидат задолжителни на отворен простор, дознава и пренесува „Фокус“ од извори од Министерството за здравство. Според информацијата ова се дожи на подобрената епидемиолошката состојба во земјава, бројот на новозаразени лица и хоспитализирани се намалува, па оттука Комисијата за заразни болести најверојатно ќе предложи укинување на оваа мерка.

Министерот за здравство, Венко Филипче оцени дека по три силни брана вирусот конечно стивнува и дека сега го имаме најсилното оружје за борба со вирусот – вакцината.

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 220.733 граѓани. Според Министерството за здравство, прва доза вакцина вчера примиле 4.123 граѓани, а само вчера се вакцинирале 4.148 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 259.577 дози вакцини, а ревакцинирани се 38.806 граѓани.

РЕКЛАМА