27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаНаместо алиштата да ги фрлат на соодветно место, или да ги донираат,...

Наместо алиштата да ги фрлат на соодветно место, или да ги донираат, тие ги фрлаат во реката Драгор.

Во речното корито на реката Драгор може да се види се и сешто. Тука се фрла разновиден смет од автомобилски гуми до износени алишта. И самите граѓани велат дека ваквата состојба се должи на ниската свест и култура на тие кои тука го фрлаат ѓубрето. Бараат засилени инспекциски контроли откако несовесните граѓани почнаа да се фалат низ социјалните мрежи како го фрлаат ѓубрето во драгорот. Ова видео наиде на лавина негативни коментари, некои низ шала кажуваат дека можеби ги перат алиштата.. но за жал ситуацијана на терен е алармантна.

Некои сметаат дека на оние кои фрлаат ѓубре таму каде не му е местото им недостига еколошка едукација.

Неодамна група професори од Битола покренаа иницијатива на реката Драгор да се населат гуски и пајки, како и да се изградат специјални места за нивно набљудување. Но се додека не се подигне еколошката свест тешко дека тука ќе има услови за нивно одгледување.

Во продолжение погледнете го видеото:

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...