21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаСветВо Јапонија казниле државни службеници оти дозволиле да бидат почестени со вечера

Во Јапонија казниле државни службеници оти дозволиле да бидат почестени со вечера

Јапонското Министерство за телекомуникации денеска казни 32 вработени бидејќи го прекршиле етичкиот кодекс и дозволиле да им бидат платени скапи вечери.

Скандалот беше обелоденет во февруари, откако вработени во сателитскиот емитер Тохокушинша Филм, меѓу кои и синот на премиерот Јошихаде Суга, Сеиго, честеле претставници на Министерството за телекомуникации.

Сличен настан се случил и подоцна, со претставниците на телекомуникацискиот гигант НТТ.

Независно тело на јапонското Министерство за телекомуникации во март покрена внатрешна истрага за да утврди дали честењето на вработени во Министерството за телекомуникации влијаело на издавање на лиценците за емитување.

Од 32 вработени, против девет се покренати дисциплински мерки, а на петмина од нив им е одбиено од плата, а останатите 23 службеници добиле само укор, меѓу коки и заменик мистерот Буичира Куроду.

Министерот за внатрешни прашања и комуникации Рјота Такеда фдоброволно се откажа од платата во рок од три месеци и јавно се извини бидејќи „ ја изневери довербата на јавноста во Владата“.

И Тохокушинша Филм спроведе своја истрага и потврди дека во периодот од ноември 2015 до декември 2020 година имало 54 случаи кога биле честени со скапи вечери претставници на Министерството…

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...