19.6 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Ахмети по стапките на Грета Тунберг – ДУИ станува зелена партија

Ахмети по стапките на Грета Тунберг – ДУИ станува зелена партија

Translate (Eng):[gtranslate]

Демократската унија за интеграција, како една од најуспешните политички организации во историјата на Македонија, се роди како неопходност на тоа време, како сила обврзана од граѓаните да воспостават еднаквост преку целосна имплементација на Охридскиот мировен договор. Ова го рече претседателот на Демократскиот сојуз, Али Ахмети за време на својот говор по повод 19-годишнината од основањето на партијата што ја предводи.

“Една млада девојка, Грета Тунберг, го обиколи светот со аларм за климатските промени и еколошката политика и сите и ја отворија вратата. Дојде време да ја отвориме вратата и да ги прифатиме овие политики за зелена, безбедна, развиена и здрава иднина. Ова е она што вие, младите, го барате. Гласните млади бараат услови за живот како нивните врсници на запад, работни места, модерна животна средина со чист воздух, чисти води, планини и зелени полиња, модерни патишта и железници, зелена енергија, училишта, расадници и болници со енергетска ефикасност, безбедни и современи “, изјави Ахмети.

Според Ахмети, Демократската унија за интеграција веќе го легализираше високото образование на албански јазик, децентрализирани локални единици, обезбеди бесплатно користење на националните симболи, еднаквост на албански јазик, правична и соодветна застапеност, интеграција во НАТО, добивање на зелено светло за членство во Европската Унија, заедно со многу други приоритети на нашите граѓани.

РЕКЛАМА

Извор: Алмакос

- Реклами -