21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаПрестанете да носите храна на гробишта, си правите грев – како е...

Престанете да носите храна на гробишта, си правите грев – како е правилно за Задушница и Духовден

Православната религија, православната цеква признава само бескрвни жртви кои се принесуваат кон Бога или во име на некој наш ближен. Тоа се свеќата, пченицата и лебот.

Со преминувањето, упокојувањето, човекот завршува со световните задоволства, храна, пијалоци,… Од тој момент натаму, тој не може повеќе ниту да се моли за Бог да му ги прости гревовите, па затоа, многу е важна молитвата за простување на неговите гревови, од страна на неговите ближни.

Па така, носењето храна и пијалоци на гробовите има само една паганска, народна симболика. Доколку сепак сте подготвиле храна, наместо да ја оставите на гроб, кај што ќе биде осквернавена од страна на животните, вие, во име на покојниот дајте ја на некој кому му е потребна.

Црквата особено апелира да не се оди на гробишта на Духовден, иако народните верувања се поинакви. Духовден е празник на живите, роденденот на црквата! Има едно погрешно верување меѓу народот дека Духовден се вика поради душите на починатите.

НЕ! Духовден се нарекува поради празнувањето на Светиот Дух, откривањето на третото лице на Света Троица, а не заради душата на починатите! Значи уште еднаш, слегувањето на Светиот дух врз апостолите Христови, нема никаква врска со душите на упокоените.

Духовден е празник на живите, роденден на црквата. Чест и молитва за упокоените се прави во сабота,на задушница и не со гозби на гробиштата, туку со достојно одбележување, молитва за упокоениот за простување на гревовите.

Петар П.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...