21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Естрада Конечно му се исполна сонот на Васил Гарванлиев: Ja отвори втората по...

Конечно му се исполна сонот на Васил Гарванлиев: Ja отвори втората по ред Парада на гордоста, со знамето на виножитото во раце.

Translate (Eng):[gtranslate]

Знамето со боите на виножитото се вееше низ центарот на Скопје, на втората по ред Парада на гордоста, организирана од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.
Стотна учесници парадираа од Жена парк до Градскиот парк во Скопје.
Парадата ја отвори овогодинешниот претставник на песна на Евровизијата, Васил Гарванлиев, со песната „Here I stand“. Тој неодамна отворено прозбори за својата сексуална ориентација, а потоа и настапи на ваква парада во Бугарија.

РЕКЛАМА
- Реклами -