31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Каде беа другите градоначаници до сега?!-После 42 години градоначалникот на оштина Вевчани...

Каде беа другите градоначаници до сега?!-После 42 години градоначалникот на оштина Вевчани Сашо Јанкоски, ја реновира детската градинка “Планински Цвет”

Translate (Eng):[gtranslate]

За градоначалникот на општина Вевчани Сашо Јанкоски и за градоначалникот на општина Дебрца Зоран Ногачески, уште долго ќе се зборува и пишува во медиумите.

Јанкоски работел во приватна фирма како програмер на CNC машини.

Тој е претседател на Општинската организација на СДСМ од Вевчани. Претходно бил координатор на советничката група „Независни граѓани“ во Советот на Општина Вевчани, а во далечната 1987 година како средношколец учествувал во штрајкот со глад на вевчанската младина во битката со тогашната власт во познатиот „Вевчански случај“.

РЕКЛАМА

На локалните избори кои се одржаа на 15 октомври 2017 година беше избран за градоначалник на Општина Вевчани.

Овој човек од тој ден неуморно е посветен на своите ВЕВЧАНЦИ, секој ветен збор за време на предизборната кампања станува реалност. Вевчанаци после долги години за првпат ја доживува својата инфраструктурна-градежна ренесанса.

После 42 години само овој човек успеа да ја реновира детската градинка “Планински Цвет”, исто така после половина век само овој човек ја започна кампањата Вевчани без кал. До крајот на неговиот мандат во оваа опшина ќе биде асфалтирано и секое најмало уличе кое беше заборавено од ЕКС татковците на оваа општина.

- Реклами -