23.3 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Заев доста беше со диви депонии, ми треба вашата поддршката да отвориме...

Заев доста беше со диви депонии, ми треба вашата поддршката да отвориме фабрика за обработка на отпад во Неготино.

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев вечерва на јавна дебата во Неготино ја побара поддршката од жителите на оваа општина за реализација на инвестицијата за отворање фабрика за обработка на отпад, што треба да биде лоцирана на пет километри од село Дуброво.

Заев истакна дека проектот ќе има големо влијание во намалувањето на емисијата на штетните гасови во 48 општини, ќе го намали микробиолошкото загадување, загадувањето на почвата и подземните води, како и дека ќе ја спречи појавата на неконтролирани пожари во сите диви и регулирани депонии.

 

РЕКЛАМА
- Реклами -