23.9 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Заев: Болат зборовите од Слави Трифунов, ние не сме северномакедонци, ние сме...

Заев: Болат зборовите од Слави Трифунов, ние не сме северномакедонци, ние сме Македонци.

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција на поставено новинарско прашање за изјавата на бугарскиот политичар Слави Трифонов дека ние сме северномакедонци рече дека повредува кога некој не нарекува тоа што не сме.

– Ние сме Македонци, ние зборуваме македонски јазик, како што нашите пријатели или браќа се Бугари и зборуваат бугарски јазик. Јас очекувам да се корегираат затоа што сепак е политичка партија која доби најголема поддршка од граѓаните на Бугарија, а должност ни е на сите да градиме пријателство и добри односи кои што ќе бидат од бенефит на сите, рече Заев.

РЕКЛАМА
- Реклами -