31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Заев вели 600, Мицкоски 750 евра – расте лицитацијата со просечната плата...

Заев вели 600, Мицкоски 750 евра – расте лицитацијата со просечната плата во пресрет на изборите

Translate (Eng):[gtranslate]

Во пресрет на локалните избори, лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ почнаа со лицитација околу тоа колку ќе достигне просечна плата во земјава. Мицкоски синоќа спомна цифра од 750 евра.

Но, премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, со став дека просечната плата ќе порасне до 600 евра, како што ветил.

Со оглед на тоа што во октомври нѐ чека одржување на локалните избори, претседателите на политичките партии не се двоумат и уште сега почнаа со ветувања за зголемување на просечната плата. Согласно податоците на Државниот завод за статистика, просечната плата во Северна Македонија изнесува 28.721 денари, односно 468 евра.

РЕКЛАМА

TV21

- Реклами -