Слободен Печат: Македонија ќе чека одлука од СЗО за третата доза, Србија и Хрватска ќе реагираат побрзо

Српскиот државен секретар во Министерството за здравство Мирсад Ѓерлек рече вечерва дека националниот стручен комитет предложил, врз основа на препораките од светските и домашните истражувања, дека граѓаните треба да примат и трета доза од вакцините.

Тој во интервју за РТС наведе дека во светските истражувања „се покажало дека третата доза го зајакнува имунитетот кај лицата кои послабо реагирале на првите две дози“.

„Тие светски истражувања сепак не се на некое големо ниво, но се на голем примерок“, рече тој.

Слични размислувања има и во Хрватска па така шефот на хрватскиот Завод за јавно здравство Крунослав Цапак на прес конференција на кризниот штаб денеска најави дека веројатно во земјата ќе има вакцинирање со трета доза вакцина против коронавирусот.

„Веројатно ќе има вакцинирање со трета доза, некои земји тоа веќе го почнаа, како на пример Турција и Унгарија. Но тоа е во ретки случаи, по две дози од кинеската вакцина, која е помалку ефикасна. Никој не знае во овој момент кога ќе почнеме со третата доза. Некои студии покажуваат дека можеби нема да ни биде потребна трета доза. Меѓутоа, според мислењето на епидемиолозите од ХЗЈЗ со кои секојдневно комуницирам, многу е веројатно дека ќе биде таа трета доза, посебно за имунокомпромитираните“, рече Цапак.

Македонските здравствени власти за „Слободен печат“ нагласуваат дека варијантата за трета доза вакцина засега нема да се практикува зошто се уште нема препорака од Светската здравствена организација. „Третата доза освен во Израел што почна да ја примат, на друго место се уште не се практикува“, децидни се од Институтот за јавно здравје со кои контактираше „Слободен печат“ вечерва.

за повеќе детали тука…

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here