18.3 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Австралија Прва жена македонски амбасадор во Австралија -Предадени акредитивните писма на генералниот гувернер...

Прва жена македонски амбасадор во Австралија -Предадени акредитивните писма на генералниот гувернер на Австралија

Translate (Eng):[gtranslate]

Денес на свечена церемонија во резиденцијата на Генералниот Гувернер на Австралија генералот Дејвид Хрли  беа предадени акредитивните писма со кои свечено стапи на должност новата македонска амбасадоркаво Австралија г-ѓа Билјана Стефановска – Сековска .

Ова е за првпат пат во историјата на Македонско Австралиските дипломатски односи жена да биде назначена за амбасадор. По заклетвата новата амбасадорка се заложи за поблиска соработка со македонската заедница и продлабочување на економско трговските врски меѓу двете земји

РЕКЛАМА

 

- Реклами -