22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Авганистанците ќе ги сместимме во хотел, па можно е ние да...

Заев: Авганистанците ќе ги сместимме во хотел, па можно е ние да го платиме сместувањето, но потоа Америка ќе ни ги врати парите..

Премиерот Зоран Заев денеска при посетата на Јегуновце рече дека е можно Владата прво да го плати сместувањето на 450-те Авганистанци што се очекува да бидат распоредени во хотели и мотели, пред да пристигнат парите од меѓународните организации и САД.

– Треба да има разбирање бидејќи станува збор за меѓународните плаќања, затоа ние ќе платиме првин, додека да завршат процедурите, рече Заев и додаде дела сите примени Авганистанци ќе нидат тука за времено сместување и дека станува збор за граѓани со демократски убедувања.

Засега 450 цивилни граѓани од Авганистан треба да се сместат во хотели и мотели во земјава, а според последната владина најава тие треба да стасаат во Македонија до крајот на неделава. Хотелиерите кои ги контактиравме малку знаат за оваа операција и велат дека не се контактирани за сместувањето. Тврдат дека секој сопственик сам треба да си одлучи дали ќе сместува гости од Авганистан и децидни се дека тоа треба да се плати.
Тој додаде дека сите досегашни планирани евакуации на македонски граѓани од Кабул се завршени и дека нема ниту еден загрозен наш државјанин.

„Најголемиот дел, преку 30 веќе се во британскиот Свинленд, над 20 се во Доха и ќе пристигнат преку Европа во Скопје, Последните планирани евакуаирани преку НАТО-базата веќе се наоѓаат во Осло“, информираше Заев.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...