21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаХуман гест: Роберто Навали со 1000 евра за семејствата од Прилеп чии...

Хуман гест: Роберто Навали со 1000 евра за семејствата од Прилеп чии куќи изгореа во пожарите

Познатиот инстаграмџија – виртуелен лик Роберто Навали заедно со негов пријател, донираат 1000 евра за семејства од Прилеп чии куќи изгореа во пожар.

Неодамна во голем пожар 11 жители од Прилеп останаа без своите домови.
Пред точно две недели целосно изгореа четири социјални бараки во населбата Варош под Марковите кули. Ангела Китаноска
е една од луѓето кои останаа без своите домови. Нејзиниот татко е неподвижен, а тогаш поради негрижа на комшиите во пожар изгоре и нивната куќа. Китаноска молеше за било каква помош, а хуманоста на граѓаните веќе се покажува на дело.

„Излегов надвор да ја мијам колата, видов чад, видов дека гори кај соседите, Третата барака, лепенка, гореше. Отидов, викнав во лепенката, бараката до нас, децата беа сами, ги извадовме децата. Се сетија да го извлечат неподвижниот сосед, сам беше во просторија. И татко ми е неподвижен, и него требаше да го извлечат. Пожарната дојде веднаш, скршија, го извлекоја неподвижниот сосед, и татко ми беше извлечен, и гаснеа. Сето што беше до нив, направија, ама ние изгоревме“, со вознемиреност раскажува Ангела Китаноска.https://www.instagram.com/reel/CS95zVVj3tR/?utm_medium=copy_link

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...