21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаКонечно, после 40 години противпожарниот возен парк на Делчево се поднови со...

Конечно, после 40 години противпожарниот возен парк на Делчево се поднови со едно возило

Голема среќа за пожарникарите од делчевската противпожарна единица – добија ново возило после 40 години. Противпожарното возило како што информираа од Општината е од марката ФОРД со ЕУРО 6 стандард, јачина на мотор 243 киловати, односно 8974 ццм, додека капацитетот на резервоарот за вода е 6000 литри.

Возилото е набавено во рамките на грант- средства за успешно реализиран подзаем, а финансиските средства се обезбедени од Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка, преку Проектната единица на Министерство за финансии на Република Северна Македонија. Вредноста на противпожарното возило е 7.364.657.3 ден. со вклучен ДДВ.

-Набавката на возилото беше приоритетен проект од спроведената „Урбана ревизија“ и анкета на граѓаните од најсиромашните делови од Општина Делчево кои изминатиот период се соочуваа со голем број пожари, пред сè, шумски пожари кои, за жал, покрај деградација на животната средина, зафатитија и голем број шуми кои беа основен извор за егзистенција на голем број семејства во општината, стои во објавата на фејсбук профилот на градоначалникот Горан Трајковски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...