21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВевчанци го пречекаа Заев: Ние не забораваме кога ни испрати над 200...

Вевчанци го пречекаа Заев: Ние не забораваме кога ни испрати над 200 специјалци за карневалот.

Премиерот Заев со нов транспарент денес беше пречекан во Вевчани…

Утрово Вевчани, го посети Зоран Заев. Само не знам со кој сурат дојде во Вевчани?! После 4 години.

Оној Заев кој на 13.01.2021 година испрати над 200 полициски службеници и специјалци наоружани до заби на голоракиот народ на Вевчани, кој и во услови на пандемија и со почитување на сите мерки, не дозволи да се прекине вековниот Вевчански карневал – Св. Василја. Од тој настан немаше ниту еден заразен.
Оној Заев кој прво тој лично ги осуди, а потоа нареди да се судат и казнат со високи парични казни, василичари, учесници – актери во Вевчанскиот карневал.

Денес, вевчанци го пречекаа со порака.
А казната следува на 17 октомври 2021.

#ВевчаниПамти #ВевчаниКазнува

Напиша: ЃОРЃИ ВЛАЈНКИНОСКИ

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...