30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаУкината пресудата за убиството на Пино Секондо?!?!

Укината пресудата за убиството на Пино Секондо?!?!

Апелација ја укина првостепената осудителна пресуда која и беше изречена на Ангела Ѓорѓиевска за уб иств ото на Пино Секондо, дознава „А1он“.

Адвокатот Еленко Миланов кој ја застапуваше обвинетата пред Кривичниот суд, за „А1он“, вели дека го добил известувањето за укинувањето на пресудата. Тој вели дека судиите ги уважиле жалбите и утврдиле погрешно утврдена фактичка состојба, како и суштествена повреда на постапката.

Кривичниот суд донесе пресуда за обвинетата Ангела Ѓорѓиевска, која беше обвинета за уб иств ото на Пинета Секондо. Судот ја прогласи за виновна и ја осуди на затворска казна од 19 години.

Во пресудата се наведува дека Ѓорѓиевска помогнала во извршување на убиството на Секондо, кое според доказите го сторил обвинетиот Али Фуркан, кој е во бегство.

Во обвинителниот акт против Ѓорѓиевска беше наведено дека на 11.12.2018 година, обвинетата го повикала оштетениот, сега починатиот Пинета Секондо-Пино, и договорила да се сретнат на насипот во населбата Ѓорче Петров. Таму веќе бил пристигнат и другиот осомничен со возило „опел аскона“, носејќи со себе огнено оруж је – пушка.

„Тој го оставил неговото возило на насипот и седнал да управува со автомобилот ‘шкода’ со кое до насипот дошол оштетениот. На совозачкото место седнала обвинетата, додека оштетениот седнал на задното седиште.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...