30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаМарко Пејчиновски: Денес плива за децата со ретки болести

Марко Пејчиновски: Денес плива за децата со ретки болести

На 04-ти септември, во сабота, ќе е моето трето препливување оваа година. Овој пат ќе пливам од Охрид до Струга и назад до Охрид. Ова препливување го посветувам на Децата со ретки болести”, напиша вчера Марко на фејсбук профилот.

Последно, Марко преплива од Охрид до Св. Наум на 3-ти јули во чест на празникот посветен на „Преподобен Наум Охридски Чудотворец“ кој се празнува на тој ден, и стана најмладата личност која ја препливала оваа патека за време од 7 часа и 15 минути.

Марко во 2018-та година за девет часа го преплива Охридското Езеро, а наредната година пред себе си постави цел да исплива 64 км долж Охридското Езеро со цел да ја подигне свеста за лицата со ретки болески. Ова пливање беше прекинато по 12 километри поради болки како резултат на болеста со која се соочува, инфаркт на долните екстремитети.

OhridNews

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...