18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев доби волонтерски елек и златен медал за посебни заложби и соработка...

Заев доби волонтерски елек и златен медал за посебни заложби и соработка со Црвен крст

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, денес доби волонтерски елек на Црвениот крст и златен медал на Црвениот крст кој се доделува за посебни заложби и соработка во остварувањето на мисијата на оваа хуманитарна организација..
„Голема чест ми е што денеска добив волонтерски елек на Црвениот крст и златен медал на Црвениот крст, кој се доделува за посебни заложби и соработка во остварувањето на мисијата на оваа хуманитарна организација.
Соработката на Владата со Црвениот крст ја креваме на следно ниво. Со Програмата за соработка помеѓу Црвен крст и Владата за обезбедување стокови резерви за делување при итни состојби, обезбедуваме хуманитарна помош која во секое време ќе биде достапна за граѓани погодени во случаи на елементарни катастрофи и кризни состојби.
Денес Црвениот крст на Македонија, со целото свое искуство, организираност и волонтерската база низ целата држава, со преку 500 волонтери и мобилни тимови учествува во справувањето со заканите од КОВИД-19 уште од почетокот на пандемијата. Нивната благородна акција е инспирација и поттикнува нови волонтери подготвени постојано да пружат помош, утеха, добар збор, понесени од универзалното чувство за солидарност, хуманост и емпатија“, објави премиерот на фејсбук.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...