3.6 C
Ohrid
четврток, декември 2, 2021
Почетна Македонија Пендаровски се обрати на знаковен јазик

Пендаровски се обрати на знаковен јазик

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, преку знаковен јазик го честиташе Меѓународниот ден за знаковниот јазик на сите глуви и наглуви граѓани.

„Да им овозможиме непречен пристап до знаковниот јазик и услугите на знаковен јазик на сите наши глуви и наглуви сограѓани. Да помогнеме да ги премостат бариерите со кои се соочуваат во комуникацијата со институциите. Да не заостануваме зад светот во унапредување на знаковните јазици како дел од јазичната и културната разновидност“,

напиша Пендаровски на Фејсбук.
Видео Тука

РЕКЛАМА