27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаЕстрада(Видео) Бисера и Лидија: Ја обожаваме македонската музика-Љубовта кон изворната песна и...

(Видео) Бисера и Лидија: Ја обожаваме македонската музика-Љубовта кон изворната песна и фолклорот се воспитува од родителите

Прекрасните и талентирани млади пејачки на изворни песни од Бугарија, Бисера Иванова и Лидија Ангелова, пред камерата на Трибуна разкажаа за своите први чекори во волшебниот свет на бугарскиот фолклор. Тие подвлекоа дека токму фолклорот и изворниот мелос се најголемото богатство што го поседуваме и истото треба да биде зачувано.

„Љубовта кон изворната музика и фолклорот се воспитува од родителите“, велат двете талентирани пејачки, кои пленуваат со своите магични гласови.

Што кажаа Бисера и Лидија за својот пат во бескрајното шаренило на музиката и фолклорот погледнете во видеото што следи:

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...