27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридската болница „Свети Еразмо„ се поднови со апарат за Магнетна Резонанца, пациентите...

Охридската болница „Свети Еразмо„ се поднови со апарат за Магнетна Резонанца, пациентите нема веќе да патуваат во Битола, Скопје и Штип

Во болницата „Св. Еразмо“ се третираат сите итни случаи на локомоторниот апарат од југозападниот регион, како и елективна хирургија од областа на ортопедија и неврохиргија од целата држава, додека од соседните држави, најмногу пациенти имаме од Албанија и од Косово, вели во интервјуто за НоваТВ прим. д-р Ацо Велески, директор на ЈЗУ Специјализирана болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ – Охрид.
ЈЗУ Специјализирана болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ – Охрид има традиција повеќе од 70 години и со гордост можам да кажам дека ги третира сите болести и состојби од областа на ортопедија, трауматологија на локомоторниот апарат, неврохирургија и медицинска рехабилитација. А вчера во болницата пристигна и апаратот за Магнетна Резонанца од 1,5 Т (Тесла), што е од огромно значење за пациентите од регионот и пошироко, коишто за оваа дијагностичка метода патуваа во Битола, Скопје или Штип и на закажаните термини чекаа по неколку недели или месеци, вели во интервјуто за НоваТВ прим. д-р Ацо Велески, директор на ЈЗУ Специјализирана болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ – Охрид.

Тој додава дека овој апарат е во фаза на монтажа и за три до четири недели ќе биде пуштен во функција, а дека поставувањето на МРИ во оваа јавна здравствена установа е од огромно значење за лекарите за навремено поставување и уточнување на дијагнозите, како и за натамошен навремен и соодветен третман на пациентите.
Извор: Нова Тв

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...