27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЌе ги подобриме условите за тренинг на спортските школи, ветува Кондовски

Ќе ги подобриме условите за тренинг на спортските школи, ветува Кондовски

Кандидатот за градоначалник на Битола од СДСМ и коалицијата, Христо Кондовски, попладнево се сретна со претставници на фудбалските школи ЛГ Битола, Талент, Атлетико, Топ гол и Рис.

” Младите битолски таленти заслужуваат можности за развој како и своите врсници во развиените земји. Не смееме да им ја одземе шансата да израснат во врвни спортисти кои гордо ќе не претставуваат на спортските терени. Ќе вложам максимални напори и ќе ги подобриме услови за тренинг на сите спортски клубови. Тоа им го ветувам на сите спортски клубови во Битола кои придонесуваат за здрави млади и светла иднина на градот и државата”, порача Кондовски на средбата.

Во изборната програма на Кондовски предвидени се голем број проекти за подобрување на условите за работа на спортистите, спортските работници и клобовите. Едно од ветувањата што Кондовски неодамна го промовираше е отстапување на 10 отсто од акциите на ФК Пелистер на најверните навивачи на клубот, здружени во навивачката група Чкембари.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...