21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче за скринигот на учениците: Не е ништо страшно, обичен брис се...

Филипче за скринигот на учениците: Не е ништо страшно, обичен брис се зема – да видиме дали ќе откриеме асимптоматски деца

Министерот за здравство Венко Филипче уште еднаш апелираше до родителите да одговорат позитивно на писменото барање за согласност од МОН нивните деца да учествуваат во скринигот на учениците низ училиштата во земјава.

-Моделот за скринингот е готов, задоцнивме една недела. Методологијата сега е подготовена и од утре ќе почнеме да бараме заедно со МОН писмена согласност од родителите. Очекувам скринингот да се спроведе до крајот на идната недела. Не е ништо страшно, обичен брис се зема исто како земање брис за детектирање на други причинители на горно-респираторни инфекции, за да видиме дали ќе откриеме асимптоматски носители на вирусот. Во моментов нема заболени и хоспитализирани деца, освен 10 до 15 деца згрижени само во болницата Козле. Засега немаме податоци за трансмисија во училиштата, рече министерот Филипче на денешната прес конференција.

Запрашан за тоа дали има универзален протокол за лекување на ковид-19, нагласи дека станува збор за сериозна болест која кај различни граѓани се манифестира со различна клиничка слика, па оттаму и зависно од хроничните болести на пациентите, се преминува кон лекување со посебни протоколи според манифестацијата на болеста. Оттаму, рече Филипче, многу е важна консултацијата со матичен лекар и потоа и со лекар специјалист, преходно зборувајќи и за случајот со лекарот „фантом“ кој во домашни услови лекувал пациентка која потоа починала во болница.

-За случајот со лекарот фантом, дознал лекар од ГОБ „8 Септември“ кога пациентката била таму примена во тешка состојба. Известено е МВР и се постапува по случајот. Ексклузивно право за лекување во домашни услови на пациенти има само матичниот лекар, нагласи министерот.

Тој рече дека се намалува бројот на новодијагностицирани случаи, па оттаму не се чекаат термини за терстирање.

-Имаме по 300-350 новодијагностицирани случаи и може да се тестираат во центрите за јавно здравје било кога, рече Филипче.

Министерот нагласи дека вакцинацијата дава ефекти, и нема зафатеност на болничките капацитети каде има поголем процентот на вакцинација, како на пример во Кавадарци каде 60 проценти од населението е вакцинирано. Презафатеност на капацитетите има само во градовите со низок опфат на вакцинација, дециден е министерот и додаде дека не очекува следниот бран да направи силен притисок кон болниците.

Наскоро, според новите мерки на Комисијата за заразни болести во затворените објекти ќе може да влегуваат само лицата вакцинирани со две дози од достапните вакцини, како дел од новите рестриктивни мерки.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...