28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаДиректорот Макрадули: Утрово плата добија сите 2400 вработени во „Македонска пошта“

Директорот Макрадули: Утрово плата добија сите 2400 вработени во „Македонска пошта“

После денешниот протест, за чиј тајминг не сакам да коментирам, ги уверивме двата синдикати дека како УО ќе продолжиме со посеветена работа и дека не треба да бидат загрижеи за финансиската стабилност на препријатието, рече директорот на во АД „Пошта на Северна Македонија“, Јани Макрадули на прес-конференција.

Тој информира дека утрово била исплатена плата за сите 2400 вработени, во законскиот рок.

-Од 11 ноември 2020 како нов Управен одбор во оваа компанија потпишани се 87 нови договори со нови комитенти, воведена е за првпат електронската трговија каде во овој момент има 14 комитенти кои продаваат производи преку нашата платформа, воведени се нови услуги, воведена е флексибилната достава, АД ’Пошта на Северна Македонија‘ има најбрза и најевтина достава како низ градот Скопје така и низ Републиката. Вложивме во инвестиција и ќе нè има во новиот шопинг мол ’Ист гејт‘ каде воведуваме нова услуга со ’ќеса на адреса‘. Со сите тие услуги го уверивме синдикатот да не се грижат за иднината, а вработените да не се грижат како за своите работни места така и за платата“, рече Макрадули.

Ова следува откако стотици вработени во Македонски пошти денеска излегоа на предупредувачки протест.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат.

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат. Пред неколку дена, на свет, го донесе својот син Стефан. На социјалните мрежи...

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...