-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонија"Левица и Вмро -Дпмне во Штип го вратија името Република Македонија"

“Левица и Вмро -Дпмне во Штип го вратија името Република Македонија”

На денешната конститутивна седница на Советот на Општина Штип, свечена изјава дадоа само советниците на ВМРО-ДПМНЕ и Левица, кои се мнозинство, а седницата ја напуштија советниците на СДСМ, бидејќи во писмената свечена изјава стоеше Република Македонија, место уставното име Република Северна Македонија, објави државната агенција МИА.

Советниците од СДСМ рекоа дека не треба да се оди против Уставот и побараа правно толкување од службите, но нивното барање беше одбиено, по што тие си заминаа.

Во Штип, ВМРО-ДПМНЕ има 13 советници, СДСМ 9 и Левица 1.
Сдк.мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...