30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаЕстрадаОва не е нормално: Пејачот Спасен Силијаноски "ограбен" од колега во...

Ова не е нормално: Пејачот Спасен Силијаноски “ограбен” од колега во Бугарија !!

На социјалните мрежи постојано наидуваме на реакции од македонски музичари, како и други работници во полето на културата, кои објавуваат за постојаната, систематска кражба и плагијаризам на македонска народна и современа музика, од страна на бугарски квази-уметници, воедно преставувајќи ја како своја.

Редовноста и организираниот пристап на бугарите, укажува на тоа дека најверојатно станува збор за државна операција на Република Бугарија, а не на индивидуални музичари кои решиле да „се китат со туѓи перја“.

Последен ваков случај се појави на фејсбук, каде музичарот Спасен Силијаноски напиша: – „Се будам утрово и наидувам на криминал без преседан, “браќата” го дрпнале мојот најголем хит и си го претставиле како свој…Очигледно е дека не можат да одолеат на се што е Македонско… Замислете згора на се пишува: “всички права се запазени”….Најболно нешто за еден иноватор е тоа коа некој ке ви го украде вашиот труд, вашата интелектуална сопственост за кој месеци и години не сте спиеле и ќе го претстави како негов, а правото не функционира.“

Пишува:Маркукуле.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...