5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаНа 35 годишна возраст не напушти засекогаш Битолчанката Андријана Митревска - Ани.

На 35 годишна возраст не напушти засекогаш Битолчанката Андријана Митревска – Ани.

– Битолчанката Андријана Митревска или како сите милувавме да ја нарекуваме Ани, на 35 годишна возраст ја загуби битката со опасната болест, ракот. Утрово престана да чука срцето на нашата сограѓанка која по трет пат се бореше со опаката болест. Пред само две недели во Битола беше одржан хуманитарен концерт на кој собраните средства беа донирани за лекување на Ани. Нејзините пријатели имаа една цел да се врати насмевката на лицето на оваа наша млада девојка, објави вчера локалниот портал Апла.

 

 

Во 2016 година, Ани помина низ две операции и осум циклуси хемотерапии поради рак на дојка, а во 2018 година таа повторно се соочи со рак на дојка, плус рак на јајникот и мораше да помине низ шест циклуси хемотерапии.

За жал, оваа млада девојка не успеа да го премости последниот предизвик. Ани ќе остане во сеќавање на битолчани како млада и храбра девојка која своето искуство со болеста несебично го споделуваше и им помагаше на многумина кои се соочуваа со овој здравствен проблем, организирајќи хуманитарни настани за купување на лекови или помош за други трошоци при лекувањето.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...