4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот Кирил Пецаков го посети првото новороденче во 2022 година во Охрид

Градоначалникот Кирил Пецаков го посети првото новороденче во 2022 година во Охрид

Здраво машко дете е првото новороденче во 2022 година во Општина Охрид.

Мајката и новороденчето денес ги посети градоначалникот Кирил Пецаков, кој во името на граѓаните на Охрид и во негово лично име им честиташе на семејството Миткови за нивната принова и им посака новороденчето да израсне во здрав, среќен и успешен човек.Пецаков голема благодарност упати до лекарскиот тим кој го изврши породувањето доктор Катерина Попоска, доктор Владо Устијаноски, анестезиологот доктор Јован Недески, педијатарот доктор Весна Паскали и до целиот медицински персонал.

Бебето е тешко 3 килограми и 70 грама и долго 52 сантиметри. Породувањето било со царски рез во 09 и 45 минути. Бебето и мајката се во добра состојба.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...