9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаСветПоништена визата на Ѓоковиќ – ќе биде депортиран од Викторија пред Австралија...

Поништена визата на Ѓоковиќ – ќе биде депортиран од Викторија пред Австралија опен

Новак Ѓоковиќ наскоро може да биде депортиран од Мелбурн, само неколку дена пред почетокот на Австралија опен, откако федералниот министер за имиграција му ја откажа визата.

Светскиот број 1 слета во Австралија пред една недела, а претставниците на австралиските гранични сили му ја откажаа визата за влез во земјата бидејќи не е вакциниран.

Откако Ѓоковиќ помина еден викенд во притвор за имиграција, одлуката за укинување на визата од страна на Владата беше поништена од Федералниот окружен суд.

Но, во петокот попладне, министерот за имиграција Алекс Хок ги искористи своите дискрециони овластувања.

„ГО ИСКОРИСТИВ СВОЕТО ОВЛАСТУВАЊЕ СОГЛАСНО ЗАКОНОТ ЗА ИМИГРАЦИЈА ЗА ДА ЈА ПОНИШТАМ ВИЗАТА ШТО ЈА ИМАШЕ НОВАК ЃОКОВИЌ. ПОРАДИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРИЧИНИ И ДОБАР РЕД, СЕ ВО ЈАВЕН ИНТЕРЕС. ОВАА ОДЛУКА УСЛЕДИ ПО НАЛОГОТ НА ФЕДЕРАЛНИОТ И ОКРУЖНИОТ СУД СОГЛАСНО КОЈ ОД 10 ЈАНУАРИ Е ПОНИШТЕНА ПРЕТХОДНАТА ОДЛУКА ЗА УКИНУВАЊЕ НА ВИЗАТА. ПРИ ОВАА ОДЛУКА, ВНИМАТЕЛНО ГИ РАЗГЛЕДАВ СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ, АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАНИЧНИ СИЛИ. ВЛАДАТА НА МОРИСОН Е ЦВРСТО ПОСВЕТЕНА НА ЗАШТИТАТА НА ГРАНИЦИТЕ НА АВСТРАЛИЈА, ОСОБЕНО ЗА ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА“, ОБЈАСНИ ХОК ВО СООПШТЕНИЕ.

Адвокати на српскиот тенисер се подготвуваат веднаш да поднесат судска забрана против одлуката.

Доколку не ја оспори одлуката пред судот или не успее во тоа, Ѓоковиќ веднаш ќе биде депортиран од земјата.
Telma

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...