-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаВо Куманово пожарникарите гасат пожари со возило старо 44 години. (Видео)

Во Куманово пожарникарите гасат пожари со возило старо 44 години. (Видео)

Просечна старост на возилата кои ги користи кумановската противпожарна служба за гаснење на пожари се 35 години, најстарото возило за среќа функционално е од 1978 година, а најновото од 2009 година, сега на минусни температури, поради недостиг на гаражен простор, противпожарните возила се паркирани пред зградата на пожарната во Куманово.

Во стара и руинирана зграда изградена во 60-тите години е сместена кумановската територијална противпожарна служба.

-Проблемот е што кога зградата била изградена тогаш работеле 25 пожарникари, сега, кога градот се шири и имаме двојно повеќе вработени, нема место каде да се сместат пожарникарите- вели Дејан Илиевски, командир на кумановската противпожарна служба.
Јавува Телма Тв

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...