15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаЗабава(Видео) Кина произведе џиновски воен робот на четири нозе

(Видео) Кина произведе џиновски воен робот на четири нозе

Кина произведе џиновски електричен робот на четири нозе, а според земјата тој е најголемиот во светот, објави Глобал Тајмс. Кина одамна е позната по тоа што прави огромни напори да стане глобален лидер во роботиката до 2025 година, но и во воената технологија.

Робот е бионички, кој иако е голем и гломазен, сепак може да се движи напред и назад, да се врти и да оди дијагонално. Покрај тоа, трча и скока благодарение на 12 сетови зглобни модули. Има сензори за да се снаоѓа во околината и да се прилагоди на различен терен, како скалила, канали, карпи, калливи патишта, пустини, снег и сл. Тој исто така може и да се наоружа, да носи до 160 кг товар и да достигне брзина на движење од 10 км/ч.

Се очекува да ќе биде дел од извидниците во сложените средини, како што се оддалечени погранични региони и многу ризични борбени зони бидејќи може да собира и тактички информации на бојното поле. Тој исто така може да се користи за транспорт на опрема, муниција и храна на различни локации кои се тешко достапни или недостапни со конвенционални возила.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...