11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаИстече рокот: Ќе се урива минарето на џамијата во Злокуќани

Истече рокот: Ќе се урива минарето на џамијата во Злокуќани

Изминуваат 15-те дена кои Општина Карпош им ги даде на верниците во Злокуќани сами да ја урнат бесправната градба на џамиското минаре. Подготовките се во тек, изјави за НоваТВ секретарот на скопското муфтивство Неџми Ферати.

– Имавме средба со џамискиот одбор и се договоривме да се урне минарето бидејќи е правено без дозвола за градба. Се сретнавме и со верниците им кажавме и се договоривме да нема тензии и да се урне минарето, изјави Ферати за НоваТВ.

Пред неполн месец мештаните на Злокуќани алармираа дека во нивното соседство буквално, како што изјавуваа, преку ноќ се издигнало минаре и дека тоа нема да го дозволат дотолку повеќе што верниците кои го посетуваат и се населени околу објектот, за греење употребуваат неконвенционални материјали од гуми до стар паркет кои пуштаат отровни материи во воздухот од што ги печело во очите и грлото.

По овој аларм од мештаните, на терен излегоа од урбанистичкиот инспекторат на Општина Карпош, при што утврдија дека општината не им издала дозвола за градба на минарето, по што им беше издадено решение сами да го срушат бесправниот објект во рок од 15 дена и дека доколку не се случи тоа, ќе го известат државниот инспекторат за градежништво.

Што се однесува пак за џамијата во Средно Нерези, секретарот на скопското муфтивство Ферати во разговорот за НоваТВ не сакаше да зборува ништо.

– Сега зборуваме за минарето во Злокуќани, ни рече Ферати во телефонскиот разговор.

Инаку од инспекторатот на Општина Карпош неодамна известија дека постапката за рушење на објектот во Средно Нерези е започната уште во јуни минатата година и дека веќе било издадено решение за отстранување на градбата. Јавува: Тв Нова

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...