4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветПочина ПЕТАР Тутовац, еден од креаторите на познатиот бисквит „Плазма“

Почина ПЕТАР Тутовац, еден од креаторите на познатиот бисквит „Плазма“

Почина ПЕТАР Тутовац, еден од креаторите на познатиот бисквит „Плазма“, објавија локалните медиуми.

Петар Тутовац од Хрватска го донел Милош Рељин, на предлог на тогашниот директор Момчило Филиповиќ, основачот на компанијата „Бамби“.

– Во шеесетите години на минатиот век почна да го бара најдобриот бисквит во Европа. По една година посета на сите фабрики, патот ме одведе до Милано, каде што видов „плазмон“ во голема реклама. Тој бисквит се стопи во устата. Пресеков и решив да се занимавам само со тој бисквит – изјави Филиповиќ.

Филиповиќ додека бара поддршка за изградба на фабрика за бисквити во Пожаревац, бара и стручен кадар. Тој му се обраќа на Милош Рељин, кој по негова препорака го носи Петар Тутовац од Хрватска. Неговото име се поврзува со почетокот на производството на „плазма“ бисквити во Србија.

Радио Тутовац е во мала бисквитна продукција, каде што не бил задоволен. Потоа со семејството дошол во Лесковац. Кога дошол, магистрирал производство на бисквити, кој го добил на курс во фабриката Краш. Во меѓувреме напредуваше и по систематизацијата стана технички директор.

Набрзо беше покрената акција за избор на името на фабриката во Пожаревац. Името „Бамби“ на тој натпревар го дале родителите и децата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...