19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаИнцидент во скопско училиште: Родителот сакал да присуствува на час, па бил...

Инцидент во скопско училиште: Родителот сакал да присуствува на час, па бил исфрлен со полиција

Полиција интервенирала во основното училиште „Љубен Лапе“ во скопската општина Аеродром, откако новоназначената наставничка по математика во шестите одделенија, не дозволувала родител да седи на часовите.

Откако родителите на учениците од шестите одделенија од ова училиште преку Советот на родители реагираше на однесувањето на дотогашната наставничка по математика, со цел таа да биде сменета, денеска соопштија дека било договорено родител да седи на часовите по математика, кои ги одржува друга наставничка.

– Денес, 3 февруари 2022 година, за време на бојкотот на часовите од страна на учениците од VI-2, VI-4 и VI-5 одделение кој е уредно најавен на училиштето, на класните раководители и стручната служба на училиштето и одобрен со согласност од сите родители на учениците од претходно наведените одделенија, друг предметен наставник по математика, колешка на наставничката против која е поведена постапка (а која е член на дисциплинската комисија), од неразбирливи причини за нас, а можеби познати за неа, свесно го попречи бојкотот, обраќајќи се на висок тон со упатување закани кон родителот кој бил уредно овластен од сите – соопштија од Советот на родители од ова училиште.

Пореакцијата на родителите на однесувањето на наставничката по математика која, според нив ги навредувала децата, оставка поднесе директорката Марјана Панчевска, најавен беше и инспекциски надзор од страна на Државниот просветен инспекторат и поставувен беше нов в.д. директор.

Родителите, сепак, одлучиле бојкотот на наставата/часовите по математика да продолжи се додека дотогашната наставничка по математика целосно се изземе од часовите. Одлучиле, како што велат, во соработка со надлежните родител да биде присутен со децата во просториите на училиштето завреме на бојкот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...