34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаАјде честито: Прифатен предлогот за минимална плата од 18.000 денари

Ајде честито: Прифатен предлогот за минимална плата од 18.000 денари

Владата го прифати предлогот на ССМ за минималната плата да биде 18.000 денари. Минималецот ќе се исплаќа од месец април, но ќе важи за платата во март. Владата ќе помага за придонесите на 80.000 сограѓани кои ќе земаат минимална плата.

Претседателот на ССМ, Дарко Димовски изјави дека по макотрпна работа, конечно е извојувана победа и успеале да издејствуваат нивните аргументи економско-социјалните партнери да ги профатат за да се обезбеди минималната плата од 18.000 ден.

Премиерот Димитар Ковачевски објави дека е постигнат договор со Сојузот на синдикати и со работодавачите за минимална плата од најмалку 18.000 денари.

Како што објави Ковачевски на својот фејсбук профил, 80.000 сограѓани, работници во различни индустрии, почнувајќи од мартовската плата ќе земаат најмалку 18.000 денари.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...