29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЗнаел да работи на Windows“ и „интернет“: Какви вештини има кандидатот за...

Знаел да работи на Windows“ и „интернет“: Какви вештини има кандидатот за заменик министер во МОН?

Премиерот Димитар Ковачевски во Собранието ги достави биографиите на предлозите за заменици министри. Во делот на „Компјутерски вештини“ можат да се најдат навистина интересни работи кои кандидатите си ги пишале сами за себе.

Лулзим Алиу кандидат за заменик на министерот за образование и наука, Јетон Шаќири. А тој во своето CV се пофалил дека знае да работи на дури четири генерации на оперативниот систем Windows. Во неговото портфолио пишува дека знае да работи на Windows 10, 7, XP I Vista. Освен тоа, знае да работи и на „интернет“.

Инаку Алиу е редовен професор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на Педагошкиот факултет. Тој ги предава предметите Методика на наставата на албански јазик, Литература за деца, Компаративна/креативна книжевност, Литературна работнилница.

Во својата биографија напишал дека објавил 23 научни трудови и дела.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...