Погледнете што ја снајде Полската амбасада во Русија откако рускиот амбасадор беше попрскан со боја во Варшава !!!

Лица чиј идентитет сè уште не е познат, вчера ја полија со црвена боја амбасадата на Полска во Москва.

Потегот следува откако Русија од Варшава побара официјално извинување за сличен инцидент, кога беше нападнат руски амбасадор во Полска, пишуваат странски медиуми.

Во понеделникот, украински поддржувачи во Варшава со црвена боја полија руски амбасадор, додека тој чекорел да положи венец, во знак на сеќавање на победата во Втората светска војна.

Руското Министерство за надворешни работи вчера го повика полскиот амбасадор Кристоф Крајевски, да му врачи протесна нота поради „скандалозниот” напад. Беше побарано и „официјално извинување” од полската Влада.
ВидеоТука https://twitter.com/AnonOpsSE/status/1524417006824570880?t=1AKPaBnEoX1sfhh6NrwhiA&s=19

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here